درباره انجمن

آزمون‌های غیرمخرب (NDT) مجموعه‌ای از روش‌های بازرسی هستند که برای آزمایش قطعات و سازه‌ها بدون تخریب و صدمه‌زدن به آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از روش‌های متداول می‌توان به ده روش پرتونگاري (رادیوگرافی)، فراصوتي (آلتراسونیک)، ذرات مغناطیسی، جریان گردابی، مایع نافذ، چشمی، پخش‌آوايي (آكوستيك اميشن)، نشت‌، دمانگاري (ترموگرافی) و تحليل ارتعاشات اشاره كرد.

همگام با توسعه سریع علم و فناوری آزمون‌های غیرمخرب در سطح جهان، این رشته تخصصی در کشور ما نیز رشد و پیشرفت چشمگیری داشته است. با توجه به رشد فزاینده و افزایش قابل توجه متخصصین این رشته و در پی تلاش و پیگیری پیشکسوتان، انجمن آزمون‌های غیرمخرب ایران (IRNDT) به‌عنوان تشکل متخصصین و دست‌اندرکاران حوزه آزمون‌های غیرمخرب، در سال ۱۳۹۱ با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در جهت ساماندهی فعالیت‌های مربوطه تاسیس شد.

انجمن آزمون‌های غیرمخرب ایران یک مؤسسه غیرانتفاعی است که هدف اصلی آن ارتقاء سطح زندگی جامعه با افزایش ایمنی و جلوگیری از خطرات قابل پیشگیری است. این انجمن توسط هیئت مدیره منتخب ۵ نفره که از طریق مجمع عمومي انجمن برای مدت ۳ سال انتخاب می‌شوند و با کمک شورا‌های اصلی و کمیته های فرعی آن‌ها اداره می‌شود.

اهداف و فعالیت های مهم

 • برگزاری سمینار، کنفرانس، نمایشگاه و کارگاه‌های آموزشی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی
 • معرفی دانش و فناوری آزمون‌های غیرمخرب و شناساندن جایگاه و اهمیت آن به جامعه
 • عضویت در انجمن‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و همکاری با ساير انجمن‌ها و سازمان‌ها
 • همکاری با ارگان‌ها و سازمان‌های مسئول حاکمیتی و یا مردم‌نهاد در تدوین مقررات
 • انتشار کتب و مطالب آموزشی، انتشار خبرنامه، مجله و نشریات علمی و کاربردی
 • برگزاری مسابقات علمی و کاربردی در سطوح دانشگاهی، صنعتی و دانشجوئی
 • مرکزیت دادن به امور اخذ امتحان، تایید صلاحیت و صدور گواهینامه
 • تشویق و حمایت از پژوهش و نوآوری در رشته‌های مختلف ان‌دی‌تی
 • کمک به گسترش و ارتقاء سطح آموزش آزمون‌های غیرمخرب
 • انتخاب پژوهشگران و صنعتگران نمونه و تجلیل از آن‌ها
 • همکاری با مؤسسات ملی و بین‌المللی تدوین استاندارد
 • ایجاد بانک جامع اطلاعاتی آزمون‌های غیرمخرب

در سال ۱۳۹۳ انجمن با حمايت جامعه NDT كشور بعنوان نماینده رسمی ایران در كميته بين‌المللی ان‌دی‌تی (ICNDT) پذیرفته شد و با امضای موافقتنامه چندجانبه جهانی اولین گام‌ها را برای پذیرش معیارهای جهانی بعنوان متولی اجرای استاندارد جدید تایید صلاحیت و صدور گواهینامه پرسنل ان‌دی‌تی (EN-ISO-9712) برداشت.

درسال ۱۳۹۴ سومین کنفرانس بین المللی آزمون‌هاي غيرمخرب ايران (IRNDT2016) با شرکت بیش از ۶۰۰ نفر از کارشناسان و متخصصین داخلي و خارجي این رشته همراه با نمایشگاه تخصصی جانبی كه بیش از ۳۰ شرکت داخلی و خارجی در آن مشارکت داشتند، با موفقیت توسط انجمن برگزار شد. تا زمان نگارش اين متن، برنامه ریزی وسیعی نيز برای برگزاری چهارمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی آزمون‌هاي غيرمخرب ايران (IRNDT2017) كه در اسفند سال ۱۳۹۵ در هتل المپيك تهران برگزار خواهد شد، بعمل آمده است.سال ۱۳۹۵ سالي پربار برای فعالیت‌های انجمن بوده است. در خرداد ۱۳۹۵ انجمن براي اولين بار به‌طور رسمي به‌عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران در نوزدهمين كنفرانس جهاني ان‌دی‌تی (WCNDT) در مونيخ آلمان شركت كرد. در این کنفرانس نمايندگان انجمن در نشست‌هاي ICNDT حضور یافتند و انجمن نيز غرفه‌اي برپا نمود كه مورد استقبال زيادي قرار گرفت.

همچنين در سال ۱۳۹۵ انجمن توانست اولين تفاهم‌نامه همكاري بین‌المللی را با انجمن ان‌دی‌تی آمريكا (ASNT) به امضا رساند که بنابه دعوت رسمی آنان، نماينده انجمن در مراسم جشن هفتاد و پنج سالگی ASNT براي امضاي رسمي تفاهم‌نامه حضور يافت. علاوه بر اين، انجمن براي اولين بار به عنوان عضو رسمی کارگروه تایید صلاحیت و صدور گواهینامه ICNDT نیز پذیرفته شد. برگزاری دومین همايش‌ شب NDT ایران با همكاري انجمن صنفی شرکت‌های بازرسی فنی و آزمایش‌های غیرمخرب در ديماه ۱۳۹۵ گامی دیگر در راستاي نزديك‌تر ساختن بخش‌هاي مختلف جامعه آزمون‌های غیرمخرب در كشور بود. همچنين در سال جاری انجمن موفق شد با دو پله جهش در ارزیابی کمیسیون انجمن‌های علمي ایران بالاترين رتبه، يعني رتبه A، را کسب نماید. در سال جاری استاندارد انجمني تایید صلاحیت و صدور گواهینامه برای کارکنان NDT تحت عنوان IRCCP، توسط شوراي تاييد صلاحيت انجمن تدوین و تصویب شد که اجرای آن مطمئنا باعث اعتباربخشی و یکپارچگی گواهینامه‌هاي NDT در سطح کشور بوده و گامی موثر در جهت پیاده‌سازی استاندارد جهانی ایزو ۹۷۱۲ توسط انجمن خواهد بود.

نقشه راه انجمن

بر مبناي اهداف تأسيس انجمن NDT ایران و مطابق با دورنمای علمی کشور در سال ۱۴۰۴، جمهوري اسلامي ايران در جايگاهي خواهد بود که از دانش کافي در حوزه آزمون‌های غیرمخرب برخوردار بوده و نقش راهبري در فنون NDT را در منطقه ايفا خواهد کرد.

تاریخچه

بزرگترین انجمن NDT جهان یعنی “انجمن آزمون غيرمخرب آمريكا (ASNT)” سابقه‌­ای ۷۵ ساله دارد و در حال حاضر بیش از ١٢٠٠٠ عضو حقيقی و ۶٠٠ عضو حقوقی با آن همکاری می­‌نمایند. قریب به ٥٠ سال نیز از تشکیل کمیته بین‌­المللی آزمون غيرمخرب (ICNDT) می­‌گذرد و امروزه انجمن­‌های بیش  از ١٠٠ کشور جهان در آن عضویت دارند. علیرغم فعاليت‌های قابل توجه انجمن‌های آزمون غیرمخرب در سطح جهان و سابقه پنجاه ساله به‌كارگيری تكنيك‌های NDT در صنایع مهم کشورمان همچون صنایع نفت و گاز، صنایع هوایی، صنایع دفاعی، ماشین‌سازی، سازه‌های فلزی و فولادسازی، راه آهن و نیروگاه­، هيچ انجمن يا سازمان تخصصي علمی جهت سیاست گذاری، هماهنگ‌سازی و راهبری فعالیت­های NDT در سطح كشور وجود نداشته است.

اولین بارقه­‌های تشکیل چنین انجمنی در کشور در اوایل دهه هفتاد خورشیدی روشن شد ولی به‌دلیل فقدان متخصصین دانشگاهی به تعداد لازم برای تشکیل انجمن علمی مستقل، انجمن NDT و جوشكاری به عنوان يك مجموعه و با نام انجمن جوشکاری تاسیس و مقرر شد تا در زمان مناسب با فراهم شدن شرایط لازم، انجمن آزمون غیرمخرب بطور مستقل تشکیل شود. برگزاری دو کنفرانس و نمایشگاه بین­المللی آزمون‌های غیرمخرب در سال‌های ١٣٧١ و ١٣٧٥ با تلاش هواپيمايی جمهوری اسلامی ايران (هما)، اولين قدم در راستای شروع فعالیت‌های گروهی و تبادل اطلاعات NDT در كشور بود.

طی دو دهه گذشته همراه با گسترش دانش مهندسی و رشد سریع صنایع زیر بنایی در کشور، علم و فناوری آزمون‌هاي غیرمخرب نیز رشد قابل توجهی داشته است. در اوایل دهه هشتاد خورشیدی انجمن صنفی شرکت­‌های بازرسی فنی و آزمایش­‌های غیر­مخرب تاسیس گردید که قدم مهمی در توسعه و هماهنگی فعالان اجرائی این رشته بود. اگرچه طی سال‌های طولانی ایجاد انجمن مستقل علمی آزمون غیرمخرب مورد توجه و پیگیری متخصصان این حوزه بود، ولی عزم جدی پس از برگزاری دو کنفرانس بزرگ بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب در سال‌های ١٣٨٧ و ١٣٨٨ به ترتیب به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، شكل گرفت.

پس از کنفرانس دوم، فقدان انجمنی که متولی برگزاری مستمر و حرفه‌ای چنین رویدادهایی بوده و بتواند دامنه آن را به سطوح منطقه‌ای و بین­‌المللی ارتقا دهد و همینطور سیاست­گذاری خرد ­و کلان در این حوزه را برعهده بگیرد کاملا محسوس بود. به همین دليل با فراهم شدن بستر لازم و با توجه به نیاز جامعه NDT، پیشکسوتان این رشته مصمم شدند تا انجمن مستقل علمی آزمون­ غیرمخرب را تشكيل دهند. متعاقب اين تصميم با كمك انجمن صنفی شرکت­های بازرسی فنی و آزمایش­های غیرمخرب در زمستان ١٣٨٨ گردهمایی بزرگي با حضور کارشناسان با تجربه این رشته برگزار شد. در این گردهمائی مهم ضمن تاکید بر تاسیس انجمن هیئتي متشكل از هفت نفر با رای حاضرین در گردهمایی، برای پیگیری و اقدام جهت تاسیس انجمن انتخاب شدند. با تلاش­های اين هیئت و با همکاری و مساعدت شمار دیگری از متخصصان و علاقمندان این رشته، هیئت موسسی شامل ده نفر مطابق با آیین­نامه وزرات علوم، تحقيقات و فناوري تشکیل و اين هيئت مراحل تاسیس انجمن را با جدیت بيشتري پیگیری نمود که سرانجام در اردیبهشت ماه ١٣٩١ کمیسیون انجمن­های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری موافقت خود را با تاسیس انجمن مستقلی در حوزه آزمون غیرمخرب با عنوان “انجمن بازرسی غیرمخرب ایران” اعلام نمود.

اولین مجمع عمومی انجمن با شرکت بیش از يكصد و پنجاه نفر از اعضا در مهر ماه ١٣٩١ در سالن اجتماعات دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد که در اين مجمع اولين هیئت مدیره و بازرسان انجمن به نحو قانونی و از طریق رای گیری انتخاب شدند.  در دي ‌ماه ١٣٩١ مجوز رسمی فعالیت انجمن توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري صادر و در فروردین ‌ماه ١٣٩٢ مراحل ثبت رسمی انجمن در اداره ثبت شرکت­ها و موسسات غیرتجاری به پایان رسید.